استخر های پیش ساخته و استخر های بادی همگی به دو صورت مستطیلی و گرد تولید و عرضه شده اند. با فرض بر یکی بودن وان های مربعی و مستطیلی به مقایسه و کاربرد های متفاوت استخر های مستطیلی و گرد می پردازیم. در حالت کلی انتخاب میان این دو استخر به سلیقه افراد و شرایط موجود بستگی دارد، به این صورت که شخص تصمیم به نصب استخر کرده و محیط خود را در نظر می گیرد، در حالت اول محیط برای استخر های گرد مناسب می باشد یعنی در کناره های خود یک شئ همانند درخت وجود داشته باشد. در حالت دوم محل برای استخر های مستطیلی مناسب می باشد.

در نوع  سوم فضا ملاک نبوده و سلیقه شخص اهمیت دارد، برخی دوستدار استخر های گرد و برخی دوست دار استخر های مربعی و مستطیلی هستند، اما در حالت کلی در نظر داشته باشید که استخر های فرمی و بادی گرد از استخر های مستطیلی استحکام بیشتری دارد، اما نه به این نحو که نتوان از استخر های مستطیلی استفاده کرد.

نوع دیگری از استخر های پیش ساخته تولید شده توسط شرکت اینتکس استخر های پیش ساخته مستطیلی در ابعاد و جنس بدنه های مختلف می باشد. همانطور که می دانید استخر های پیش ساخته مستطیلی از بهترین و با کیفیت ترین جنس های بدنه ساخته شده و در مقابل استخر های گرد و بیضی از کاربرد و مقاومت بالاتری بهره می برند. در حالت کلی سه نوع استخر پیش ساخته مستطیلی تولید شده که عبارتند از: استخر پیش ساخته فریمی فایبرگلاس، استخر پیش ساخته فریمی برزنتی و استخر های پیش ساخته فریمی کودک. در واقع در این مقاله قصد داریم هر سه نوع این استخر های مستطیلی را شرح داده و با یکدیگر مقایسه نماییم.

ابتدا از استخر های پیش ساخته فریمی مستطیلی فایبرگلاس آغاز می کنیم. استخرهایی که در بین تمام استخر های پیش ساخته اینتکس از کیفیت، ابعاد، ظرفیت، مقاومت و کاربرد بسیار بالایی بهره می برد. اما جنس بدنه تشکیل دهنده استخر های فریمی فایبرگلاس در واقع به دو صورت می باشد: ۱- تمام فایبرگلاس ۲- الیاف شمعی فایبرگلاس. اولین نوع آنها در واقع به صورت کلی از پلاستیک بسیار با کیفیت فایبرگلاس ساخته شده که توان بالایی را در برابر فشار و دمای آب خواهد داشت. اما این نوع استخر ها تماما از فریم های آلومینیومی ساخته شده که علاوه بر ضد زنگ بودن توان بالایی را نیز در نگهداری کل بدنه خواهند داشت. اما دومین نوع این استخر ها از دو جنس بدنه متفاوا فایبرگلاس و الیاف شمعی با روکش برزنتی ساخته شده اند. این نوع استخر ها نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و تنها شرط بهتر بودن آنها نسبت به استخر های تمام فایبرگلاسی در پایین بودن وزن آنها می باشد. ویژگی بسیار مهم بعدی این نوع استخر های پیش ساخته بعد از جنس بدنه ابعاد و ظرفیت آنها می باشد. در حقیقت بزرگترین ابعاد و ظرفیت استخر های فریمی مستطیلی فایبرگلاس و همچنین تمام استخر های پیش ساخته اینتکس استخری با ابعاد (طول: ۹۷۵ سانتی متر، عرض: ۴۸۸ سانتی متر، ارتفاع: ۱۳۲ سانتی متر) و ظرفیت ۵۴۳۶۸ لیتری می باشد. این استخر بزرگ نه تنها در تفریحات آبی بلکه در مسائل کاری نیز مانند کشاورزی، ذخیره آب و بخصوص پرورش ماهی کاربرد خواهد داشت. استخر های فریمی فایبرگلاس در کل در ۴ سایز تولید شده که سه سایز بعدی آن عبارتند از: ۷ متری، ۵ متری و ۴ متری. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که از کوچکترین نوع استخر ها که ابعادی معادل (طول: ۴۰۰ سانتی متر، عرض: ۲۰۰ سانتی متر، ارتفاع: ۱۰۰ سانتی متر) و ظرفیت ۶۸۳۶ لیتر دارند نیز می توان برای بسیاری از تفریحات و کار هایی مانند پرورش ماهی و کشاورزی استفاده نمود و از هیچ محدودیتی در این زمینه برخوردار نخواهند بود. از دیگر ویژگی های این سری از استخر های پیش ساخته اینتکس می توان به قابلیت استفاده در درون زمین نیز اشاره کرد. به این صورت که می توان پس از حفاری کردن زمین به مقدار لازم استخر مورد نظر را در داخل آن مکان قرار داده و کناره های آن را پوشش داد تا استخر پیش ساخته مذکور به صورت استخرهای بتنی ویا چوبی قابل استفاده باشد.

دومین استخر های پیش ساخته مستطیلی، استخرهای پیش ساخته فریمی برزنتی می باشند. این نوع استخر ها نیز مانند استخر های پیش ساخته فایبرگلاس در ۴ سایز با ابعاد و ظرفیت مختلف تولید شده که بزرگترین آنها دارای ابعاد (طول: ۴۵۰ سانتی متر، عرض: ۲۲۰ سانتی متر، ارتفاع: ۸۴ سانتی متر) و ظرفیت ۷۱۲۷ لیتر بوده و کوچکترین نوع آنها نیز از ابعاد (طول: ۲۲۰ سانتی متر، عرض: ۱۵۰ سانتی متر، ارتفاع: ۶۰ سانتی متر) و ظرفیت ۱۶۶۲ لیتر بهره می برد. این سری از استخر های پیش ساخته نیز با توجه به ابعاد و ظرفیتی که دارند می توانند به راحتی علاوه بر تفریحات آبی قابل استفاده برای مسائل کاری مانند پرورش ماهی و همچنین کشاورزی باشند. اما جنس بدنه این سری از استخر های پیش ساخته از نوع الیاف شمعی با روکش برزنتی بوده که همانند استخر های فایبرگلاس بسیار مقاوم و با کیفیت می باشند. برای نگهداری بدنه این استخر ها نیز از فریم های آلومینیومی ضد زنگ استفاده می شود که می تواند به خوبی بدنه را نگهداری کنند. از دیگر ویژگی های استخر های فریمی برزنتی می توان به وزن مناسب آنها در برابر استخر های فایبرگلاس اشاره نمود. بهترین نوع مصرف این استخر ها در منزل و حیاط های بزرگ، ویلا، باغ و مجموعه ورزشی های آبی می باشد.

سومین نوع استخر های پیش ساخته مستطیلی که به صورت مربعی تولید شده استخر های پیش ساخته کودکان می باشد. استخر های فریمی و بسیار خوبی که می تواند از بهترین نوع استخر های مخصوص کودک باشد. این سری از استخر های فایبرگلاس در واقع ساخته شده از جنس الیاف شمعی با روکش برزنتی بوده و در برابر فشار و دمای آب بسیار مقاوم خواهد بود. برای نگهداری این استخر ها نیز از فریم های آلومینیومی استفاده شده که از قابلیت ضد زنگ بودن بهره مند است. وزن بسیار مناسب و بسته بندی با کیفیت این کالا می تواند از دیگر ویژگی های این سری از استخر های پیش ساخته باشد.

در کل می توان از معرفی این سه نوع استخر پیش ساخته مستطیلی این مسئله را مطرح نمود که در هر کدام از این استخر های پیش ساخته مزیت هایی وجود دارد که می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. به طور جمعی می توان مزیت های استخر های فریمی مستطیلی را به این صورت نام برد: ۱- وزن بسیار مناسب تر نسبت به استخر های بتنی و چوبی ۲- قابلیت نصب و جمع آوری در مدت زمان چند ساعت ۳- مقرون به صرفه بودن آنها نسبت به استخر های بتنی و چوبی ۴- قابلیت پرتابل (قابل حمل بودن) ۵- کیفیت بالا و مقاومت مناسب در برابر شرایط جوی مختلف و فشار و دمای آب. این مزیت ها باعث می شود تا بتوانیم انتخاب های بسیار بهتری را در خرید انواع استخر های پیش ساخته مستطیلی داشته باشیم. در آخر می توان نتیجه گرفت که اگر قصد خرید استخر های پیش ساخته برای انجام کار های صنعتی مانند پرورش ماهی دارید استخر های پیش ساخته فریمی فایبرگلاس بهترین گزینه خواهند بود، گرچه برای تفریحات آبی نیز بهترین و بزرگترین گزینه این استخر ها می باشند.